Proud Friend of St.
Lawrence County
Arts Council
NCAC Arts On The Square
Sign Up for Email Updates
Please help us to provide Arts
Education and Cultural
Advancement in our community
by donating to the North
Country Arts Council.
It's easy, It's tax deductible,
and it's the right thing to do.
Number of Submissions
Number of Submissions
A Time to Change: Kimberly Eiss

Feature Exhibit
Arts on the Square, 52 Public Square, Watertown NY.

The North Country Arts Council cordially invites you to the
opening for A Time to Change: Kimberly Eiss

Opening: Friday Oct 2nd, 6pm-9pm
Exhibit Dates: September 30th to Nov 21st.

From the artist, Kimberly Eiss:

"A time to change."  This year has been a time of change.
Changes in my life and Art.  When I first began my Mixed
Media art, it came while pursuing an interior design
degree.  Nick Tedisco was one of my instructors who
pushed me to dig deeper and inspired me to develop this
new style of art for me.  

Stephanie Arney is an abstract artist whose work originally
began in realism. Her work stems from her experiences as a
person with significant hearing loss and seek to depict this
unique relationship with sound. Stephanie’s educational
pursuits include a Bachelor of Fine Arts degree in Drawing
and Painting from SUNY Oswego. Her artwork has also
been exhibited widely throughout the state and featured in
two publications.
The North Country Arts Council presents the
67th Annual Fall Art Show results.

190 Works on display until Nov 21st, open daily from
9am to 6pm at the Dulles State Office Building, 317
Washington St., Watertown NY.  
The work was judged by Sara Lynch, ceramic and
mixed media artist from Potsdam NY., Cory Card,
Curator and Director of Visual Arts Programming at
View Arts Center, Old Forge NY., Scott Ouderkirk,
stained glass artist, author and teacher from
Hammond NY.

Awards were given in 8 categories, including Best of
Show and Emerging Artist:

Catherine Common Johnson Award of Excellence
“Best of Show”, sponsored by The Watertown Daily

Ed Williams, Remsen NY, “Two Loons”, Digital

Emerging Artist, sponsored by The Cape Vincent Arts

Julie Melanson, Watertown NY, for the body of her
work in Acrylic painting.


Sherman Ward Memorial Award, 1st: Cheryl
Simeone, Three Mile Bay, “Birch Reflections”, Acrylic

2nd: Marion Bradish, Winthrop, “Jack”, Acrylic

3rd: Aaron Horeth, Syracuse, “Calm Uncertainty”,

Honorable Mention: Cecilia Thompson, Alexandria
Bay, “Winter Wonderland”, Watercolor


Derek Burns Memorial Award, 1st: Sarah Walsemann,
Carthage, “Stream of Light”

2nd: Dawn Ogrodnik, Harrisville, “Reflections of
Brown Creek”

3rd: Tom Murray, Brownville, “Chateaugay Sky”

Honorable Mention: Kris Marsala, Watertown, “Route 3


R. Paul Saphier Memorial Award 1st: Claire Ellsworth,
Watertown, “Golden Eagle”, Charcoal

2nd: Claire Ellsworth, Watertown, “King of Flowers”,

3rd: Lucinda Barbour, Watertown, “Deer Portrait”,

Honorable Mention: Martha Aschmann, Adams, “Out
of the Woods”, Charcoal


1st: John Elwood Cook, Wellesley Island, “Radio Grande”, Relief Sculpture

2nd: Art of Fire, Gaithersburg, MD “Wig Wag”, Art Glass

3rd: Henley, Dexter, “Hockey Shot”, Wooden Sculpture

Honorable Mention: David Soderquist, Watertown, “Rail Yard”, wood


1st: Kari Zelson Robertson, Black River, “Folded Bowl”, Ceramic

2nd: Cathie Ellsworth, Watertown, “Clytie Emerges”, Ceramic

3rd: Kari Zelson Robertson, Black River, “Cut Out Vase”, Raku Clay

Honorable Mention: Michelle Chaffee, Watertown, “Summer Pitcher”,

Mixed Media

1st: Rollin V Hanson, Cape Vincent, “Cray Fish Five”, Assemblage

2nd: Joan Applebaum, N. Syracuse, “Frozen River” Collage

3rd: John Elwood Cook, Wellesley Island, “Photographic Evidence”,
Collage, Assemblage

Honorable Mention: Kimberly Eiss, Watertown, “Fall Colors at Chaumont
Pond”, Collage, Fiber Art.


1st: Lisa Nortz, Croghan, “Sterling Silver Feather Necklace”

2nd: Lisa Nortz, Croghan, “Sterling Silver, Dichroic/Reticulated Sheet

3rd: Tonya Murdie, “Ceramic Barrel Fire Necklace”

Graphic/Digital Art

1st: Ed Williams, Remsen, “Common Loon 6”, Digital Art/Photography

2nd: Tom Murray, Brownville, “Dublin Doors”, Digital Art/Photography

3rd: Hope Marshall, Clayton, “4 Seasons of Moon” Digital Art/Photography

Honorable Mention: Suzan McDermott, Canton, “Star Gazer”, Digital

An exhibit of the art show winners will be on display at Arts on the Square,
52 Public Square, Nov 25th thru Jan 9th, 2016. For information www.nnyart.